Google+

Fatsa Bolaman - Bir Pide Serüveni

oksijen tarafından Oca 24, 2015 tarihinde yayınlandı, 0 yorum aldı.

Ordu ili Fatsa ilçesine bağlı yaklaşık 9 km uzakta eskiden belde, büyükşehir olduktan sonra mahalle olan şirin bir beldedir Bolaman. Fatsaya en yakın belde olmasının yanında deniz kenarında doğal güzelliği ve tarihi bir dokusu ile dikkat çekmektedir. Bolaman'ı simgeleyen Bolaman kalesi yada diğer adıyla Haznedaroğlu Konağı, 18. yüzyılda inşa edilmiş ve yakın zamanda restore edilerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Ayrıca Bolaman da deniz kenarında turistik pideciler lezzetli pideleri ve yöresel yemekleri ile damaklarda kalıcı bir tat bırakmaktır.

Bolamana yolu düşen herkesin uğrak yerleridir pideciler. Yeşil ile mavinin bütünleştiği Bolaman da deniz kenarına kurulmuş pidecilerde masmavi bazen durgun bazende hırçın denizi izleyerek enfes “Bolaman Pidesi” yemek bir ayrıcalıktır. Bolaman da öyle bir mekanda vardır ki görülmeye değer. Eski Bolaman-Ordu yolunu takip eden 2.km de hemen uçurum kenarında Pelitdibi adında bir tesis vardır ki, o enfes manzara karşısında sadece 1 bardak çay bile içmeye değer. Bolaman içindeki pidecilerin pidesi kadar olmasa da yöresel tatları güzel bir yer.

Ordu-Fatsa’ya yakın bir yerde yaşıyorsanız ve hiç Bolaman’a uğramamışsanız çok şey kaçırmışsınızdır. Eğer Karadenizde yaşamıyorsanız ve Karadeniz turu yapacaksanız şirin Bolaman’a uğramayı unutmayın. Emin olun hiç pişman olmayacaksınız.Facebook Yorumları
Soru Şehri Yorumları
Yorum Yap